Výběr pozemku je zásadní rozhodnutí při plánování stavby rodinného domu. Doporučujeme proto tuto fázi nepodcenit a věnovat dostatečné úsilí úvodnímu průzkumu. Přinášíme vám přehled toho nejdůležitějšího, na co se při výběru pozemku zaměřit.

Lokalita

Výběr lokality závisí především na vašem vkusu. Sami nejlépe víte, jestli chcete bydlet spíše ve městě nebo na vesnici a jaký kout naší země je vám blízký. Doporučujeme v tomto bodu se rozhodnout pro to, co je vám skutečně blízké a nedělat příliš velké kompromisy.

Zároveň je však potřeba zhodnotit výběr lokality i kriticky a zvážit občanskou vybavenost a dopravní dostupnost lokality. Popřemýšlejte nad možnostmi dojíždění do práce, zjistěte si jak v místě funguje veřejná doprava. Kde je nejbližší obchod, lékařské služby, školy, úřady, hřiště, možnosti kulturního vyžití atd.

Velikost a tvar

Velikost a tvar pozemku ovlivní, jak moc si budete moc budete nebo nebudete při stavbě domu omezení prostorem. Základní předpoklad, je aby se plánovaná stavba na pozemek vůbec vešla. To se může jevit jako samozřejmé, ale ověřte si také, to že místo, kam chcete v rámci pozemku stavbu umístit je skutečně možné zastavět.

Velký pozemek vás nebude tolik omezovat, ale je zase nákladnější na pořízení. A hlavně je potřeba dopředu promyslet způsob využití pozemku okolo domu. Bez ohledu na velikost a tvar je o každý pozemek potřeba pečovat a nějak smysluplně ho využívat. Údržba velkého pozemku je nákladná a časově náročná. Myslete na to při výběru a stůjte nohama na zemi.

Orientace světových stran

Orientace světových stran je neméně důležitý faktor. Myslete na to, že nejpříjemnější je mít obytné místnosti orientované na jižní prosluněnou stranu. Naopak na sever by měly směřovat méně frekventované místnosti nebo technické místnosti jako je garáž, sklad nebo dílna. Světlo dělá hodně, nepodceňte to při plánování

Svažitost a podloží

Svažitost terénu bude mít vliv na podobu stavby, na náklady na stavbu a také způsob využití pozemku okolo domu. Jako optimální se jeví plochý nebo jen mírně nakloněný pozemek.

Pokud se rozhodnete pro pozemek ve svahu, počítejte s rozsáhlejšími výkopovými pracemi, složitějšími základy stavby a náročnější úpravou okolí domu.

Podloží může také zásadně ovlivnit cenu stavby a úpravy okolního pozemku. Vyplatí se udělat si průzkum podloží, abyste měli představu o náročnosti stavby základů a vůbec možnostech stavby na dané lokalitě.

Dostupnost inženýrských sítí

Ověřte si, zda je stavební parcela zasíťovaná nebo ne. Parcely bez sítí jsou samozřejmě levnější, ale ve výsledku se vám mohou prodražit. U nezasíťovaných parcel si ověřte možnosti přivedení sítí a odhadovanou finanční náročnost.

Prověřte si také dostupnost kanalizace, pitné vody či rozvodu plynu v lokalit parcely. Pokud by například v obci nebyl zaveden plyn, ovlivní to způsob vytápění domu. Vše se dá samozřejmě řešit, ale s těmito věcmi byste měli počítat od začátku. Později by vás nemile překvapily.

Přístup na pozemek

Zjistěte si, zda máte k pozemku bezproblémový přístup z veřejné komunikace. Pokud by přístupová cesta k vašemu pozemku vedla přes cizí parcelu, může to být komplikace a je dobré mít dopředu ošetřenou možnost bezproblémového přístupu na pozemek.

Co dalšího (ne)může překvapit

Uvedené body jsou ty nejzásadnější při výběru. Existuje samozřejmě mnohem víc věcí, které mohou ovlivnit výběr pozemku. Například si zkontrolujte, zda k pozemku nejsou nějaká věcná břemena.

Zkuste také poznat vaše potenciální sousedy. Zeptejte si jich jaký mají názor na vaši plánovanou stavbu. I z krátkého hovoru můžete dost odhadnout o vašem budoucím sousedském soužití.

Závěr

Buďte při výběru pozemku pečliví a neustupujte příliš ze svých nároků. Pokud si s výběrem pozemku nejste jistí, můžeme vám alespoň s těmi technickými a stavebními aspekty poradit. Stačí se nám ozvat.

Kategorie: Návody

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *