Když už máte hotový projekt rodinného domu, přichází na řadu další důležité rozhodnutí – výběr dodavatele stavby. Poradíme vám, jak se zorientovat v nabídce, podle čeho vybírat a hlavně jak nenaletět.

Prohlédněte si realizované stavby

Předně se zajímejte o již realizované stavby. Solidní firma se ráda pochlubí svými referencemi. Pokud se vám podaří domluvit i jednání s majitelem stavby je to výhoda. Zjistěte si jak firma dodržovala domluvu termíny, jak se stavěla k problémům.

Udělejte si rychlý průzkum online

Ohlasy na firmu můžete zkusit hledat také na internetu. Zkuste zadat do vyhledávače Google nebo Seznam dotazy spojené s názvem firmy např. “název_firmy zkušenosti”, “název_firmy diskuse”.

Vyhněte se podezřele nízkým cenám a krátkým termínům dodání

Rozhodně doporučujeme oslovit v širším výběru více firem, abyste měli možnost porovnání a to nejen cen, ale i podmínek a samotného přístupu firem. Podezřele nízká cena nabídky je vždy alarmující. Buď to bude stavba “horkou jehlou” nebo se bude neúměrně šetřit na materiálech. Případně kombinace obojího, což prostě nechcete.

Stejně tak velmi krátký termín dokončení stavby svědčí buď o tom, že si firma neumí správně naplánovat všechny práce, nebo předem sama ví, že termín nebude schopná dodržet. V obou případech je to dost neprofesionální a mělo by vás to odradit od dalších jednání.

Když už se domluvíte

Pokud si konečně vyberete tu pravou firmu pro stavbu vašeho domu, nepolevujte v důslednosti a zajistěte si tři základní věci pro hladký průběh stavby: smlouvu o dílo, stavební dozor, stavební deník

Smlouva o dílo

Smlouva o dílo by měla být základ. Je důležité mít ve smlouvě podrobně uvedené všechny detaily, požadavky, materiály atd. Předejdete tak dohadům zda ta či ona část práce byla součástí smlouvy nebo bude účtovaná jako vícepráce.

Stavební dozor

Pro hladký průběh stavby doporučujeme zajistit si už před výběrem dodavatele stavby také stavební dozor. Jsou to sice náklady navíc, ale díky důslednému dohledu nad dodržováním projektu a stavebního postupu můžete ušetřit mnohem víc.

Stavební deník

Veškerou domluvu se stavební firmou si pečlivě zaznamenávejte do stavebního deníku a každý zápis vždy potvrďte podpisem obou stran. Předejdete tím opět případným dohadům o tom co bylo či nebylo dříve domluveno.

Závěr

Čím pečlivěji vyberete dodavatele pro stavbu vašeho domu, tím méně starostí budete mít během stavby. Neusněte na vavřínech dokud není stavba hotová a mějte celý průběh pevně ve svých rukou. Pokud potřebujete odbornou pomoc s výběrem dodavatele nebo stavebním dozorem, obraťte se na nás.

Kategorie: Návody

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *